10 zasad dharmyDziesięć uniwersalnych zasad możemy poznać dzięki lekturze starożytnego rękopisu zatytułowanego Manusmryti, autorstwa Manu – uważanego w hinduizmie za praojca ludzkości i prawodawcę. O ile w całym traktacie znajdziemy informacje dotyczące przede wszystkim powinności religijnych w hinduizmie, o tyle zasady dharmy są całkowicie uniwersalne. Można je więc rozpatrywać (i stosować), nie będąc wyznawcą tej religii.

 

Czym jest dharma?

Dharma jest ścieżką sprawiedliwości i życia w zgodzie w określonym kodeksem postępowania, przedstawionym w starożytnych hinduskich traktatach duchowych. Słowo „dharma” posiada wiele znaczeń, choć oryginalnie odnosiło się przede wszystkim do praw karmicznych, naturalnych i uniwersalnych reguł pozwalających osiągnąć szczęście i oświecenie.

1. Dhriti, czyli cierpliwość

Pierwsza zasada jest najważniejsza ze wszystkich, stanowi bowiem fundament każdej praktyki duchowej. Bez cierpliwości nie jesteś w stanie niczego osiągnąć. Nieważne, jakiego zadania się podejmiesz – nie zrealizujesz go natychmiast. Może ono zająć dużo czasu lub całkiem niewiele. Zawsze jednak będziesz musiał pracować i czekać na wyniki.

2. Kshama, czyli przebaczenie

Musisz przebaczyć sobie i innym. Chcąc przezwyciężyć słabości, trzeba najpierw zaakceptować i pogodzić się z ich istnieniem. Dzięki temu nauczysz się żyć w zgodzie ze swoją naturą oraz wszystkimi ludźmi i wszechświatem. Przebaczenie pozwala osiągnąć wewnętrzny spokój – niezbędny na drodze rozwoju duchowego.

3. Dama, czyli samokontrola

Panuj nad sobą – to oznaka czynienia postępów oraz efekt posiadania wewnętrznej siły. Samokontrola jest narzędziem pozwalającym pracować nad sobą. Można powiedzieć, że kontrolując umysł i emocje czynisz z siebie lepszego człowieka. W ten sposób twoje życie zaczyna być proste. Wielu ludzi może cię wręcz uznać za świętego.

4. Astera, czyli uczciwość

Uczciwość jest źródłem ogromnej siły, wzmacnia bowiem każde życie. Może nie gwarantuje powodzenia w każdej dziedzinie życia, ale pomaga uczynić je o wiele mniej stresującym. Im mniej kłamstw, tym spokojniejszy umysł. Poza tym jedynie uczciwość pozwala pielęgnować prawdę, bez której człowiek gubi się w iluzjach własnej wyobraźni. Chcąc praktykować dobrą duchowość, nie można poddawać się urojeniom. Są one silną przeszkodą na drodze do oświecenia.

5. Shauch, czyli świętość

Świętość oznacza duchową nieskazitelność. Nie ma to jednak związku z religią – chodzi o czystość i pełną niezależność. Człowiek święty jest osobą, która rozwinęła w sobie szereg szlachetnych cnót, a tym samym wzniosła się ponad poziom zwyczajnego człowieczeństwa. Można powiedzieć, że stała się istotą doskonałą i upodobniła się do Boga, łącząc się z nim w nieskończonej szczęśliwości.

6. Indraiya-nigrah, czyli kontrola nad zmysłami

Kontrola nad zmysłami oznacza coś innego niż samokontrola (punkt 3). Chodzi tutaj nie tyle o panowanie nad sobą, lecz nad bodźcami otrzymywanymi ze świata. Doznania – negatywne czy też pozytywne – często wpływają na ludzkie postępowanie. Wiele osób sprzeniewierza się swoim poglądom ze strachu przed cierpieniem lub w obliczu zmysłowych przyjemności. Nie ma nic złego w zmianie światopoglądu, pod warunkiem jednak, że odbywa się to w sposób świadomy i niezależny od zewnętrznych wpływów. Brak kontroli nad zmysłami sprawia, że człowiek jest zdominowany przez swoje doznania. Trudno w takim stanie o praktykowanie duchowości.

7. Dhi, czyli rozsądek

Oto rzecz, której brakuje wielu ludziom. Szczególnie w rozpatrywaniu kwestii duchowych i religijnych, zdrowy rozsądek zdaje się znikać z ludzkich umysłów. Przecież to właśnie rozum jest największą siłą człowieka – prowadzi go przez wszystkie życiowe ścieżki. A przynajmniej powinno tak być.

8. Vidya, czyli wiedza

Wiedza to również chęć (i możliwość) nauki. Dzięki niej człowiek rozświetla swoje życie, czyni je pełniejszym i bliższym Bogu (oświeceniu czy jakkolwiek wolisz to określić). Bez wiedzy nie może być mowy o prawdziwym rozwoju duchowym. Duchowość bez wiedzy jest bowiem zwykłym fanatyzmem religijnym.

9. Satya, czyli prawdomówność

Cechą każdej rozwiniętej istoty jest świadczenie prawdy. Zawsze i wszędzie, na przekór strachowi i agresji głupców. Prawdomówność jest cechą najwyższych istot. Rozsądek i wiedza łączą się ze sobą – uczą egzystencji w zgodzie z prawdą.

10. Krodha, czyli brak gniewu

Gniew jest burzycielem światów. W jego obliczu nie zostaje zwykle kamień na kamieniu. Nawet mędrcy nie pozwalają sobie na to, by nie mieć nad nim kontroli. Wiedzą, że raz wpuszczony do serca może zniszczyć wszystko to, co powstało w wyniku duchowej praktyki.

Autor: Wojciech „Abaren” Zieliński

Pin It on Pinterest

Shares
Share This